İlkyardım Yönetmeliğinde 27 Ağustos 2020 tarihinde değişiklik yapılarak tüm ilkyardım eğitimlerinin içeriğine OED (Otomatik Eksternal Defibrilatör) eğitimi dahil edilmiştir. (Kalp masajını otomatik yapan çihaz) Yeni çıkan yönetmelikle birlikte artık adını daha çok duymaya başladığımız Otomatik Eksternal Defibrilatör (OED) nedir?

(OED) nedir?

OED cihazı halk arasında daha çok “şok cihazı” olarak karşımıza çıkar. OED, bir defibrilatör türüdür ve defibrilatörler kalbe şok uygulaması yapmaya yarayan cihazlardır. OED, ani kalp durması sırasında göğse yapıştırılan pedler (elektrotlar) vasıtası ile kalbe şok verilmesini sağlayan hafif, kullanımı kolay ve taşınabilir bir cihazdır. Bu cihazlar OED kullanımını kapsayan ilk yardım eğitimi almış herkes tarafından kullanılabilir.

Bundan sonra Temel İlkyardım Eğitimi alan kişiler aynı zamanda OED (Otomatik Eksternal Defibrilatör) eğitimi de alarak OED (Otomatik Eksternal Defibrilatör) kullanım yetkisine sahip olacaktır.

Temel İlkyardım Eğitimi sınavı içine OED sınavı da dahil edilmiş olup, kişiler tek sınav ile bu yetkiye sahip olabileceklerdir.

Daha önce ilkyardım eğitimi almış olan kişilerde 27 Ağustos 2021 tarihine kadar OED eğitimi almazlarsa ilkyardımcı sertifikalarının geçerliliği olmayacaktır. Sertifikanın geçerliliğini sürdürmek için OED eğitimi kaydınızı yaptırınız.


OED cihazı halk arasında daha çok “şok cihazı” olarak karşımıza çıkar. OED, bir defibrilatör türüdür ve defibrilatörler kalbe şok uygulaması yapmaya yarayan cihazlardır. OED, ani kalp durması sırasında göğse yapıştırılan pedler (elektrotlar) vasıtası ile kalbe şok verilmesini sağlayan hafif, kullanımı kolay ve taşınabilir bir cihazdır.
İlk Yardım Eğitim sertifikası almış kişiler tarafından alınabilen bir eğitimdir.
İlk Yardım Eğitim Sertfikası olan kişilere 2 saat süren OED tanıtım, OED kullanım ve OED ( Otomatik Eksternal Defibrilatör) uygulama konularını içeren eğtim verilir.